Piękna panorama na Trójmiasto z wysokości 39m ? Wyjątkowy klimat w każdej porze dnia ? Romantyczne zachody słońca z pięknym widokiem?
Takie atrakcje tylko dzięki Latarni w Sopocie !
Latarnia morska w Sopocie stanowi jeden z bardziej charakterystycznych elementów sopockiego krajobrazu.
Znajduje się w lądowej części mola, w tzw. części kuracyjnej i tworzy kompleks z Zakładem Balneologicznym.
Obiekt ten wybudowany w latach 1903-1904 jako Zakład Kąpielowy według projektu Heinricha Dunkela i Paula Puchmüllera obecnie należy do kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego.
Budynek ozdobiony jest rzeźbami i witrażami. Nad głównym portalem ulokowane są rzeźby syreny i trytona dłuta Fenzloffa oraz, jeden z najstarszych w Sopocie, herb miasta. Okna sali zabiegowej posiadają secesyjne witraże Ferdynanda Müllera z Quedlinburga.
Latarnia Morska to tak naprawdę komin kotłowni znajdujący się w północno-wschodnim narożniku budynku, który został obudowany wieżą na przekroju kwadratu. Po obwodzie komina biegną spiralne schody żelbetowe. W 1975 roku Zakład Balneologiczny modernizowano i powstał projekt przebudowania komina kotłowni na wieżę widokową. U jej szczytu znajduje się oszklona galeria widokowa pełniąca również funkcję latarni morskiej.
Po II Wojnie Światowej na wieży zainstalowano światła nawigacyjne o małym zasięgu 5 Mm. Wymieniono je w roku 1977 na układ optyczny składający się z lampy obrotowej produkcji szwedzkiej o zasięgu 17 Mm. Świeci ona przez 0,3 s, po czym następuje 3,7 s przerwy.Wieża sopockiej latarni morskiej ma 39 metrów wysokości na które prowadzą kręte schody i rozpościera się z niej wspaniały widok na Trójmiasto, Zatokę Gdańską i molo sopockie.
Proszę czekać