Być w Trójmieście i nie sfotografować się na najdłuższym nad Bałtykiem drewnianym pomoście (obecnie 511,5m)? Mimo, że musimy zapłacić bilet wstępu, to piękno tego zabytkowego molo zachęca do spaceru. Stężenie jodu na molo jest dwukrotnie większe niż na lądzie. Stąd można podziwiać Zatokę Gdańską, trójmiejskie wybrzeże i miasto Sopot.
Sopockie molo jako pierwszy drewniany pomost (wtedy o długości 41m i szerokości 1,6m) został zbudowany w 1827r. przez dra Jerzego Haffnera, założyciela sopockiego uzdrowiska. Obecny wygląd i kształt obiektu został nadany w 1928 roku-wydłużono pomost spacerowy i zagospodarowano Skwer Kuracyjny. Była to największa rozbudowa mola nadająca mu kształt obiektu rekreacyjnego i imprezowego.
Przed pomostem spacerowym, na Skwerze Kuracyjnym znajdują się: przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa oraz punkty gastronomiczne. Tutaj też organizowane są imprezy masowe.
Pomost główny, drewniany, składa się z pokładu górnego oraz trzech pokładów dolnych. Cała konstrukcja opiera się na specjalnie impregnowanych sosnowych palach, o średnicy od 30 do 60cm, wbitych w morskie dno, na głębokość od 5 do 12m. Przed sztormami chroniony jest żelbetową głowicą oddaną do użytku w 1991 roku. Jej długość wynosi 107m. Falochrony przystani jachtowej, której budowę zakończono w 2011 roku, także mają za zadanie ochraniać drewniane pomosty spacerowe.
Obecnie znajduje się tu przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej. Stąd można wyruszyć na wycieczkę statkiem lub łodzią motorową po Zatoce Gdańskiej, do Gdańska, Gdyni czy na Hel.
Można też zjeść coś smacznego w restauracjach jakich nie ma gdzie indziej w kraju, usytuowanych wzdłuż linii brzegowej lub na molo, oferujących unikalny klimat oraz wyśmienitą kuchnię. Wspaniałe położenie sopockiego mola sprawia, że z łatwością oderwiemy się od codzienności, a spacer dostarczy wiele radości i niecodziennych widoków.
Proszę czekać